یادی از هاشم

پیامکی از آقای فخرالدّین ذاکرکیش به دستم رسید که خبر ناگوار درگذشت نابهنگام یکی دیگر از یادگاران دوران حماسه و دفاع شهر آبادان و خاصّه مسجد مهدی موعود(عج) را در بر داشت. زنده یاد «هاشم  یوسف نژادیان» اسم و عکس ایشان را لابه لای عکسهای رزمندگان مسجد دیده بودم. شناخت دقیقی از ایشان نداشتم. تعدادی از رزمندگان مسجد را به یاری طلبیدم تا ایشان را بهتر بشناسم:

***

حجّت الإسلام حاج شیخ ابوالقاسم احمدی نژاد:

«هاشم خیلی آرام بود و کم حرف. یعنی در بین بچه های تخس و زرنگ آبادان یک محجوبیت خاصی داشت. یادم می آید بعد از شهادت «بهمن قبادی» بود که با بچه ها می رفتیم پیش هاشم. از افراد [حجّت الإسلام] دکتر علیرضا زهیری و بهنام قبادی را بخاطر دارم. ساختمان مخابرات جای مهمی بود و سنگرهای محکمی داشت و مهمتر از سنگر کولر بود که هاشم داشت. با روی باز و خندان همیشه از ما استقبال می کرد و همیشه چند تا ساندیس هم کنار میگذاشت برای بچه های مسجد. حالا که فکرش را میکنم. شاید سهمیه های خودش را نمی خورد ولی به ما میگفت اینجا وضع خوبه؛ بچه ها بخورید! ما هم نامردی نمیکردیم و هرچی که بیسکویت و ساندیس داشت میخوردیم! میگفت: که کارش در مخابرات حساس است و وظیفه اش سنگین، ولی خیلی دلش میخواست با بچه ها به خط برود. هیچ اذیتی برای هیچکس نداشت و جز مهربانی و خوبی چیزی از او یاد نداریم. خدا او را با دوستان شهیدش محشور کند...»

***

آزادهء جانباز محمّد غابشی:

«هاشم، مرد عمل بود و معلّم اخلاق؛ دارای آرامش روحی خاصّی بود و احساسی تصمیمی نمیگرفت. اهل تحقیق و مطالعه بود. او روحیه ای پژوهشی داشت؛ برخوردش بین دوستان اُلفت دهندهء بین آنها بود. با حُسنِ ظَنّ و حسّ تفاهُم مشکلات را حل میکرد. او هرگز در مشکلات حل نمیشد، بلکه مشکلات را در خود حل میکرد. در فامیل، شخصی عزیز و وجیه بود. احتمالاً مقالاتی از ایشان بر جای مانده که امید است مورد استفاده قرار گیرد...»

زنده یاد هاشم یوسف نژادیان در میان جمعی از رزمندگان و شهدای منطقهء ایستگاه 12 کوی قدس و مسجد مهدی موعود(عج).

 

/ 5 نظر / 74 بازدید
فخرالدین ذاکرکیش

سلام بر برادرعزیزم حامدجان از لطف شما در حق برادران رزمنده ایی که بعضا بفراموشی سپرده میشوند و شما ازایشان یادی میکنید ممنونم اجر این خدمت صادقانه و بی توقع شما با سالار شهیدان

م.ر.ت

دست حامد عزیز درد نکند. خا اجرش بدهد روح هاشم غریق رحمت حق!

سید امید نوری

با سلام با مطالب جدید در " اُپاتان " منتظر نظرات ارزنده جنابعالی هستم . [گل]

یاسر

با سلام از لطف و بزرگواری شما عزیزان صمیمانه سپاسگذارم شرمنده لطف و منت شما بزرگوارانیم یاسر یوسف نژادیان

امین

یادشون بخیر . . .